// Home > statki > Mazowsze

                 

Statki bliźniacze:| Kujawy | Mazury | Podhale |

 Rok Ex nazwa Typ  Bandera Silnik Operator
2009   masowiec W-y Bahama YMT_Sulzer PŻM
Prędkość DŁ/SZER/GŁ Stocznia Sygnał  GT DWT
  190 Xingang - Tianjin     37 965

Powiązania  | Siłownia "Podhale" |

     
ais
Historia trasy statku   Pozycja statku w  Marine Traffic
     
12 stycznia w stoczni Xingang w Tianjin (Chiny) została zwodowana kolejna jednostka Polskiej Żeglugi Morskiej - m/s  MAZOWSZE.  Dostawa statku jest planowana na 22 marca br., wtedy także nastąpi chrzest masowca. Również 12 stycznia  położono stępkę pod jednostkę nazwaną w nomenklaturze stoczniowej SB 345-10. Jest to przyszła m/s ORAWA.
       M/s MAZOWSZE będzie miało szczególną matkę chrzestną. Zostanie nią bowiem rodowita warszawianka kpt. ż. w. Danuta Barcikowska (obecnie mieszkanka Szczecina). Pani Barcikowska jest jedną z trzech pań we flocie PŻM, posiadających dyplom kapitana żeglugi wielkiej, jednak jako jedyna pełni funkcję kapitana. Kapitan Barcikowska zaraz o ochrzczeniu m/s MAZOWSZE zostanie pierwszym jego dowódcą w dziewiczym rejsie statku.
     Kapitan Barcikowska jest absolwentką szczecińskiej Wyższej Szkoły Morskiej. W Polskiej Żegludze Morskiej pracuje od 1980 roku. Przeszła wszystkie szczeble kariery oficerskiej a od 2001 pełni funkcję kapitana. Jest niezwykle lubiana i szanowana przez swoje załogi. Marynarze cenią przede wszystkim jest obiektywizm i umiejętność rozwiązywania statkowych problemów. Jest również bardzo sprawnym dowódcą. Jej statki nigdy nie miały żadnych kolizji czy wypadków morskich.
     M/s MAZOWSZE to już piąty masowiec o nośności 38 tys. dwt. zbudowany w stoczni Xingang w Tianjin (razem z serią czterech tego typu statków z 2005 roku – dziewiąty). W ubiegłym roku PŻM odebrała bliźniacze jednostki : m/s PODLASIE, m/s POMORZE, m/s ROZTOCZE oraz m/s KASZUBY.
Artykuł pochodzi ze strony - http://polsteam.com.pl/wodowanie-mazowsza    Krzysztof Gogol, 2009-01-14
 
 

  Odwiedzane porty: PUNTA LOBITOS, CALLAO, BURGAS, NOVOROSSISK, SAN ANTONIO, PUNTA CHUNGO, PANAMA CANAL,
 BURGAS, SANTOS, DUBLIN, NOVOROSSISK, ITAGUAI, GHENT, SKAGEN, RIGA, PUERTO CORTES, NUEVA PALMIRA,
 SANTA MARTA, VITORIA, TARANTO, BARRANQUILLA, ANTWERP, PARANAGUA,

Copyright © 2009 - 2019 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.