Urwany zawór g³owicy

> si³ownia > SP > Awarie SP > urwany zawory g³owicy

Silnik po prawid³owym uruchomieniu zosta³ "wrzucony na szyny" i podj±³ pracê. Po kilkunastu minutach straci³ obroty "wyskoczy³" z szyn i zaalarmowa³ z³± pracê. Mechanik który us³ysza³ na silniku podejrzane stuki zadecydowa³ o jego zatrzymaniu lecz po uruchomieniu procedury zatrzymania mimo ¿e wszystkie listwy pomp wtryskowych osi±gnê³y zerowe indeksy silnik pracowa³ w dalszym ci±gu utrzymuj±c znaczne obroty (oko³o 750obr). Dodatkowo zosta³y zamkniête zawory paliwa lecz silnik pracowa³ w dalszym ci±gu. Chwilê pó¼niej wszed³ alarm niskiego poziomu oleju w skrzyni korbowej co zasygnalizowa³o szybki spadek jego poziomu. Do zatrzymania silnika zosta³a u¿yta filia któr± okrêcaj±c na filtrze powietrza turbiny  doprowadzono do "zaduszenia" silnika. Po kilku sekundach silnik straci³ obroty i zatrzyma³ siê. 
 
Po zdjêciu pokrywy na drugim uk³adzie.   Po³amane trzonki zaworów i powypinane sprê¿yny nie wró¿y³y nic dobrego.
 
Prawdopodobna przyczyna awarii: zatarty zawór wydechowy. Wypalona prowadnica trzonu zaworowego powoduje przedostanie siê zanieczyszczeñ w g³±b prowadnicy i zatarcie zaworu. Gwa³towny wzrost temperatury spalin (oko³o 500'C)  np. przy uszkodzonym wtryskiwaczu lub turbosprê¿arce równie¿ doprowadzi do jego zatarcia. Najwiêcej tego typu awarii nastêpuje w czasie przejmowania pe³nego obci±¿enia z jednego agregatu na drugi. Automat który wykonuje t± operacjê robi to w do¶æ szybkim tempie przenosz±c 280kW w kilka sekund co mo¿e powodowaæ du¿e stresy temperaturowe ( temp. wydechu dochodz± chwilowo do 500'C). Gdy t± sam± operacjê wykonamy w trybie rêcznym po¶wiêcaj±c jej kilka minut, wszystkie parametry utrzymaj± siê na prawid³owym poziomie.
 
Urwana szpilka mocowania wtryskiwacza   Po zdjêciu g³owicy jeden z grzybków znajdowa³ siê w cylindrze.
 
Zmasakrowana g³owica, wbita do ¶rodka koñcówka wtryskiwacza i jeden z grzybków utkwi³ w kanale wydechowym.
 
Dwa kolejne znalaz³y siê w kolektorze ss±cym powietrza z czego jeden ju¿ go nawet nie przypomina³.
IMG_3097.jpg (198735 B)   IMG_3107.jpg (279010 B)
     
IMG_3117.jpg (269170 B)   IMG_3118.jpg (325040 B)
     
 
Z³uszczony metal z denka t³oka i g³owicy dosta³ siê do wszystkich uk³adów niszcz±c gniazda pozosta³ych zaworów. W trakcie remontu ka¿de z nich wymaga³o szlifowania lub wymiany na nowe.
 
Poobijany pier¶cieñ ogniowy tulei. Aby go wydostaæ musia³em u¿yæ sposobu, po napawaniu dwóch niewielkich spoin (punktu zaczepnego) mo¿na go by³o wybiæ od ty³u za po¶rednictwem np. k±townika stalowego.
 
Uszkodzenia tulei pod pier¶cieniem i wewn±trz okaza³y siê bardzo powa¿ne.
 
W denku t³oka ch³odzonego olejem grzybek urwanego zaworu wybi³ dziurê powoduj±c jego rozpylenie i przedostawanie siê przez urwane zawory na ssaniu do kolektora powietrza. Silnik zasysaj±c tak stworzon± mg³ê olejow± by³ w stanie utrzymaæ obroty po mimo ca³kowitego odciêcia dop³ywu paliwa. Dalsza praca doprowadzi³a by nieuchronnie do zatarcia silnika.
 
Rozkrêcanie denka t³oka po jego demonta¿u z silnika.   T³ok po rozkrêceniu.
 
Jeszcze raz dziura w pe³nej okaza³o¶ci.   Uszkodzeniu równie¿ uleg³a wewnêtrzna czê¶æ t³oka.
 
Pozosta³e uk³ady pozalewane olejem.   Wypalenie eksploatacyjne denka t³oka (nie zwi±zane z awari±).
 
Gniazda pozosta³ych g³owic do  szlifowania.   Uszkodzeniu uleg³a równie¿ rolka popychacza która w wyniku uderzenia zatar³a siê na sworzniu. Nale¿y równie¿ sprawdziæ laski popychaczy na ewentualno¶æ skrzywienia.
 
Identyczna awaria na innym statku. W tym przypadku szybka reakcja obs³ugi i natychmiastowe wy³±czenie agregatu uratowa³o przed zniszczeniem g³owicy i t³oka. Jeden zawór wydechowy zosta³ urwany a pozosta³e pogiête. Decyzja o nag³ym wy³±czeniu agregatu wi±¿e siê z pozbawieniem statku pr±du i zdolno¶ci manewrowej. Mo¿e zaistnieæ taka sytuacja w której bêdziemy musieli uruchomiæ drugi agregat zanim odstawimy ten uszkodzony ale wtedy uszkodzenia dramatycznie siê pog³êbi±.
 
Wygiêta prowadnica mostka zaworów.   Powyginane zawory.
 
Kolejna g³owica z po tego typu awarii. 
     

Copyright © 2008 - 2019 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.