> hobby > sieci WiFi > wyjście zewnętrznej anteny

                 
 
     
 
Redukcje z miniaturowego gniazda Ufl na SMA dostępne są na Allegro oraz w sklepach internetowych www.wasserman.pl i www.yagi.pl .   Po zamontowaniu redukcji. Końcówka wtyczki idealnie pasuje w otwór po antenie. Karta sama wybierze antenę o mocniejszym sygnale więc wybór gniazda jest dowolny, możemy też ją włączyć w opcjach karty "ręcznie".
 
Karta Linksys-a posiada w środku gniazda Ufl do których możemy podłączyć przejściówkę na zewnętrzną antenę wcześniej odłączając oryginalną.   Do zrobionego gniazda przykręcamy zewnętrzną antenę lub większą od np. stacji roboczej dla poprawienia parametrów karty. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać dwa takie wyjścia.
   
Ten typ gniazda występuje również w laptopach lecz podłączanie anteny zewnętrznej jest mało skuteczne ze względu na małą moc karty.    
     
 
     Problemem jest kupno karty z wyjściem antenowym, lecz prawie każda nadaje się do przerobienia. Przeróbkę pokaże na przykładzie własnej karty typu PCMCIA II. Wstępnie przydatność karty można ocenić odklejając nalepkę zasłaniającą diody kontrolek stanu sieci. Jeśli zauważymy miniaturowe gniazdo Ufl - (5) to na pewno taka karta nadaje się do podłączenia zewnętrznej anteny, wystarczy zakupić kabelek przejściówkę. Jest jeszcze kilka innych sposobów:
   1- wylutować kondensator (3) aby odłączyć antenę (A) i przylutować przewód redukcji do pola (1)
   2 - podłączyć odpowiednią redukcję do gniazda (5), antena (B) zostanie samoczynnie rozłączona.
   3 - aby uzyskać pewne połączenie wylutować gniazdo (5), wylutować kondensator (4) i przylutować redukcję w miejscu gniazda (5). Na końcu trzeba się upewnić czy przewód ekranu jest połączony elektrycznie z masą.
 Karta jest wyposażona w dwie anteny A i B. System sam wybiera silniejszą więc jeśli odłączymy zewnętrzną antenę to ta którą zostawiliśmy na płycie będzie działała. Nie wolno podłączać dodatkowej anteny bez odłączenia anteny wewnętrznej na tej samej ścieżce (gorącej żyle), grozi to utrupieniem nadajnika karty. Antenę wewnętrzną odłączamy przez wylutowanie kondensatora lub przecięcie ścieżki tuż za podłączeniem. W laptopie na wewnętrznej karcie znajdziemy dwa gniazda z podłączonymi wtyczkami MAIN i AUX, są to przewody dwóch anten które znajdują się w obudowie wyświetlacza lecz z praktyki wiadomo że karty te są bardzo słabe nawet po podłączeniu anteny zewnętrznej i nie warto w nie inwestować.
 
Pewniejsze jest umiejętne wlutowanie się do płytki co daje gwarancję dobrego połączenia.       Redukcja wyprowadzona z karty i podłączona do anteny zewnętrznej. Moc wyjściowa ~ 17 dBm.
     

Copyright © 2007 - 2009 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.